• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Akyürek: “365 Eser Yolda”

05.01.2014 23:13
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Tahir Akyürek; son on senede Konya siyasetine damgasını vuran baş isimlerinden…

Sayın Başkanla tanışmamız 1997 li yıllara dayanıyor. Başkan Akyürek o zamanlar siyasetin yeni arenasında bizlerde televizyonculuğun körpeliğindeydik. Hem toy hem de işi yeni öğreniyorduk.
Başkanın yaptığı iş yani Belediye Başkanlığı bizlerle aynı orantıda bir nevi hizmet sektörüdür. Hizmet sektöründe bazılarını memnun ederken bir diğerini memnun edemeyebilirsiniz. Her şeyden önce halka hizmet ediyorsanız, eleştirilere de açık olmanız gerekmektedir. Bizler bunun bilincindeyiz. Tahir Akyürek Başkanı Konya’da en ağır şekilde eleştirenler kervanında bizlerde vardık. Kim ne derse desin sayın başkanın deneyimli bir siyasetçi olduğunun notunu bu süreçte verdim. Sabırla haberleri, programları izledi, dinledi. Eleştirmemize rağmen davet ettiğimiz program ve haberlere konuk olarak gelerek halkın huzurunda soruları yanıtladı. Cem Taşpınar’ın hazırlayıp sunduğu Mustafa Yenikaynak ve Muammer Bingöl’ün her hafta yorumcu olarak katıldığı Cafe Pazar Programı’nda Tahir Başkan ciddi bir sınavdan geçmişti. Programa katılmamakta serbestti. Ama “geleceğiz ve hakkımızda söylenenlere, sorulanlara cevap vereceğiz” dediler. Programın yapıldığı Dedeman Otele şahsımda katılmıştı. Sorular taş atarcasına arka arkaya geliyor. Kameralar arkasında programı izliyordum. Sorular artarda gelmeye başladıkça acaba buradan gitsem de programın devamını evde mi izlesem diye kendi kendime soruyordum. Başkan’da hiç istifini bozmadan sorulara gayet rahat bir şekilde cevap veriyordu. Doksan dakika olan programın akışı öylesine akıcıydı ki; iki buçuk saatte anca bitirebilmiştik. Program esnasında yedi yüzün üzerinde sms almıştı. Gelen sms leri de ekibine teslim etmiştik.

Sayın Başkan; beni gördüğünde de aynen şu ifadeyi kullanmıştı. “Yasin bir soluk aldırmadın. Maşallah hiç durduğun yok” diyerek hafiften sitem dahi etmişti. Bu haberler, programlar siyasetin gereğidir. Program yerinde kaldı gitti. Ama dostluğumuz halen bakidir. Önemli olan da bu değil mi?
Kızının düğününden sonra Başkan Akyürek’le kurumumuzda bir araya gelmiştik. Öğlen yemek yerken sohbet epeyce koyulaşmıştı. Başkan Akyürek, Başbakanla ilgili çok güzel bir anekdot anlattı.
Akyürek aynen şöyle diyordu. ”Başbakan Erdoğan Onkoloji Hastanesi açılışına geldiğinde katları merdivenden çıkarak asansörü dahi kullanmadı. Allah Başbakanımıza öyle bir enerji vermiş ki bizler arkasında onu takip ederken inanın yorulduk. Ama o yorgunluğu Başbakanımızda göremedik. Katın birisine çıktığında hastaları gezerken hasta çocuğun birisi “Sayın Başbakanım herkese dizüstü bilgisayar dağıtıyorsunuz bir tane de bana gönderir misiniz? “ Deyince; Başbakan Erdoğan’ın danışmanları hemen not aldılar. Başbakan Erdoğan o hasta çocuğun durumunu görünce de gözleri hafif nemlendi.”

Başkan bu anekdotu anlatırken cebime bir mesaj geldi. Başbakan Erdoğan’ın Onkoloji Hastanesi ziyareti sırasında…. İsimli hasta çocuğa söz verdiği bilgisayar Konya Valiliğimizce …. hastaya teslim edilmiştir.

Başkanım mesajı okur musunuz? Haberi hemen yazdırtıp size getiriyim dedim. Başkan’da hayretle mesajı okuduktan sonra ”İşte Başbakan bunlardan kazanıyor. Bu küçük hasta çocuk gibi birçok insanın duası Başbakanımıza yeter” dedi.

Başkan Tahir Akyürek ile yapılan 2012 nin ilk programını Sun Tv ekranlarında İsmail Topaloğlu’nun hazırlayıp sunduğu Alternatif Gündem Programıyla sizlerin ekranına taşıdık. Başkanla program öncesi konuşmamızda yeni sürprizlerden bahsetti. Akyürek “2012 yılı Konya Belediyeciliği ve Büyükşehir açısından bambaşka bir yıl olacak” ifadelerine yer vererek üç yüz atmış beş eser yolda geliyor sürprizini de yine ekranlarımızdan halka duyurdu.

Geçenlerde Başkan Akyürek bir ödül daha aldı.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından verilen ''Stratejik Vizyon Sahibi Siyasetçi'' ödülü...

Haber için gelen kayıtları izlediğimde bir şey dikkatimi çekmişti. Başkan Akyürek ödül sonrası röportajında başkaları gibi “benim şahsımın böyle bir ödüle ihtiyacı yok. Konya adına bu ödülü aldık” diyerek siyasetteki kurnazlığını bir kez daha göstermişti.

Bu yazı toplam 466 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim