• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

AKP'nin Son Süreçteki Hataları

28.12.2013 16:46
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Yazıma başlamadan önce dünkü ABD konsolosluğu önünde gerçekleşen terörist eylem sonucu hayatını kaybeden polis kardeşlerimize Allahtan rahmet ,ailelerine ise sabır dilerim.Yaralanan polis kardeşlerimize de biran önce Allah'tan şifa gelmesini dilerim.Allah tüm milletimizi ama özellikle bu vatan için canını vermekten çekinmeyen polis ve askerlerimizi korusun. O katillere de dinci yakıştırmasını kimse yapmasın lütfen. Zira o katiller Allah'ın bir insanı öldürmeyi tüm insanlığı öldürmekle eşdeğer tuttuğunu dahi bilmeyecek adar İslam'dan habersizdirler.onlara dinci yakıştırması yapanlar ile bu katillerin yaptıkları tek ortak nokta vardır İslam düşmanlığı.O katillerin oraya ABD'lilere saldırmaya değil bizim polislerimize saldırmaya gittikleri saldırı tarzlarından apaçık görülmektedir.Din kardeşini bu vahşilikte katleden insanların İslam ile alakası olduğunu iddia etmek ancak o kişilerle ortak bir amaçta çalışıp dinimizi yıpratmaya çalışmak ile eşdeğerdir.

 

        AKP hangi konuda hata yaptı diye soracak olursanız en büyük hatası Yeni Anayasa çalışmalarını rafa kaldırmak ve ardından Anayasa çalışmalarının içinden başörtüsünü çıkartıp ona ayrı bir mesai yaptırmak konusunda ekonomiyi düşünmemek oldu.Bunu daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi bence taktiksel bir ispat için yaptılar.Amaçları zaten 367 kararı sonrası tarafsızlığı tartışmalı hale gelen Anayasa mahkemesinin tarafsız olmadığını CHP’nin ideolojisine sahip olduğunu millete ispat etmekti.İspat ettiler de zaten.Bu durum ülkedeki kutuplaşmayı arttırdı ve yurt dışına iyice yansıttı.Ardından gelen kapatma davası ve Ergenekon soruşturması ülkedeki gerginliği daha da yükseltti.Fakat AKP’nin bunları yapmak zorunda olduğu da bir gerçekti.Ergenekon’un sonuçlanması da Yeni bir anayasa da bu ülkenin geleceği için şarttır.

 

          Yeni anayasa başörtüsü değişikliği noktasına indirgenmiş diğer hiçbir hüküm yokmuş gibi tartışılıyordu.AKP bu noktada yeni anayasanın uzlaşma ile şekillenemeyeceği halk oyuna sunulması durumunda ise kabul edilse bile kabul edilme oranının %50- %60 civarında olacağını düşündü.Halka yeni bir anayasanın şart olduğunu göstermek içinde başörtüsü değişikliği ile başlayan ve ülkedeki gerginliği hat safhaya çıkartan bu süreci başlattılar.Peki hata bunun neresinde .Hata 1. Bu atılan adım ekonomik açıdan zor bir sürece girildiği anda atıldı.Dünya’da ABD’den başlayıp Avrupa’ya sıçramış durumdaki krizin Türkiye’yi etkilememesi mümkün değildi.Halkın her zaman için 1. gündemi ekonomidir.İktidarların halk tarafından tasfiyesindeki en önemli sebep ise genelde ekonomideki beceriksizlikleri olmuştur.Her ne kadar şu an ki ekonomik kriz hükümetin sebep olduğu bir kriz olmasa da Türkiye’nin etkileneceğini bilmeleri ve bu sürecin ekonomiye yeterince eğilmeyi engelleyeceğini düşünmeleri gerekliydi.Zaten Ulusalcıların AKP’yi devirmek için en çok halka lanse etmeye çalıştıkları şey ise bir ekonomik kriz yaşanacağı veya yaşanmakta olduğuydu.Bir ekonomik kriz olmaz ise hükümetin halktan yetki almaya devam edeceğinin farkındalar dı çünkü.Hatta bir ekonomik kriz çıkmasını sağlamak için durmadan bir gerginleştirme politikası yapmakta ve hükümetin bu suni gündemlerle meşgul olması için çabalamaktalar. Hata 2. Ulusalcı cenahın en çok istediği şey olan içe kapanma sürecine yardımcı olmuş oldular.En azından hükümetin iç tartışmalara fazla girmemesi ve başbakanın, diğerleri iç meseleler ile uğraşırken dışarıya daha çok yönelmesi daha doğru olurdu.Yani dünyada oluşan Türkiye içe kapanıyor izleniminin özellikle Avrupa’ya verilmemesi gerekli idi.D-8 zirvesine başbakanın gitmemesi ve Irak gezisinin ertelenmesi bu açıdan hiç hoş gelişmeler değil.Aynı zamanda AB sürecindeki yavaşlamada hiç olumlu bir gelişme değil. Hata 3. Yeni Anayasa çalışmalarının askıya alınması da çok yanlıştı.Partinin Kapatma sürecinde dahi olsa meclis içinde AKP önderliğinde özellikle MHP ile ve katılmak isteyen diğer partilerle Anayasa taslağının bitirilmeye çalışılması gerekli idi.Halka yeni Anayasa’nın şart olduğu konusunda daha çok anlatım yapılmalı idi.

 

      Yaşanan siyasi kriz ortamında en çok zararı ekonomi ve tabi vatandaş görmekte.Petrol ve doğalgazın yükselmesine paralel olarak onların hammadde teşkil ettiği diğer kalemlerin fiyatının yükselmesi,Kuraklık ve onun ortaya çıkardığı gıda fiyatlarındaki yükseliş, Enerjideki ham maddeden kaynaklanan artış ve Nükleer santraller ve alternatif enerji kaynakları konusundaki  çalışmaların halka fazla yansıtılmaması AKP’yi yıpratmaktadır.Eğer bu partinin başında Erdoğan gibi halkın güvenini kazanmış bir insan olmasa idi başka bir lider olsa idi halen %42 civarında olduğu söylenen AKP oyunun çok daha aşağılarda olacağı aşikardı veya doğru dürüst bir muhalefet ve onun lideri olsa idi bu ortamda muhalefet partilerinin oylarının çok yükseleceği kesindi.AKP bir an önce silkinip kendine gelmeli.Başlangıçtaki kuruluş felsefesine uygun hedeflere yönelmeli.Gündem ne olursa olsun o gündemin içine fazla girmemeli.Birinci önceliği ekonomi,2. önceliği AB ve 3. önceliği yeni Anayasa hazırlanma süreci 4. önceliği Ergenekon operasyonu olmalı.İç gündem ile ilgili ise sadece bir kişiyi görevlendirip o kişiyi o konularla uğraşması için basının önüne çıkarmalı. Mesela Cemil ÇiÇEK . AKP’den her önüne gelen bir yorum yapıp durumu daha da gergin ve tartışmaları ateşleyici bir açılım yapmamalı.MHP lideri Bahçeli çok akıllı bir adım atarak özellikle Ergenekon tartışmalarına MHP’nin girmeyeceğini ve süreci uzaktan takip edeceğini belirtti. AKP’de taraf olmaktan sakınmalı ve işi yargı mensuplarına bıraktıklarını ama kendilerinden istenen tüm yardımı da emniyet ve yargıdan esirgemeyeceklerini belirtmeliler. Baykal’ı darbecilerin,çetelerin ve Susurluk uzantılarının avukatlığı ile baş başa bırakıp ülkeyi germesine yardımcı olmamalılar.

Bu yazı toplam 502 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim