• BIST 101.742
  • Altın 228,319
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

Akp’nin kadrolaşma hırsı

18.01.2014 02:22
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

DSP’nin başında bulunduğu 57. Hükümet döneminde çıkarılan 18.03.2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kamu kuruluşlarına personel alımında merkezî sınav ve merkezî yerleştirme sistemi getirilmiş; böylece kamu görevine atanmada torpil ve kayırmacılık önlenmiştir.

 

 İktidara geldiği günden bu yana olağanüstü bir kadrolaşma çabasına giren AKP Hükümeti, seçim dönemi yaklaşırken, il özel idareleri ve belediyelerin kadrolarına atanacaklar için merkezî yerleştirme sistemini kaldırmış bulunuyor.

 

 Şimdiye kadar il özel idareleri ve belediyeler, diğer kamu kuruluşları gibi boş memur kadrolarını ÖSYM’ye bildirmekte ve bu kadrolar ÖSYM merkezî yerleştirme kılavuzunda ilân edilmekte idi. Adaylar KPSS puanlarına ve tercihlerine göre ÖSYM tarafından söz konusu kadrolara merkezî yerleştirme sistemi ile yerleştirilmekte, ayrıca bir yazılı ya da sözlü sınav yapılmamakta idi.

 

17 Ocak 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 11.12.2006 tarihli ve 2006/11473 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Görevlilerine İlk Defa Alınacaklar İçin Yapılacak Sınavlar hakkında Genel Yönetmelik değiştirilerek, il özel idareleri ve belediye kadrolarına atanacaklar merkezî yerleştirme sisteminin dışına çıkarılmıştır.

 

Buna göre, il özel idareleri ve belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşlar, atama yapılacak kadro ve pozisyonların sayı, sınıf, unvan ve dereceleri ile KPSS taban puanı ve türünü bir ulusal ve bir yerel gazetede ilân edecektir.

 

 Söz konusu idareler, KPSS Sınav Sonuç Belgesi ile başvuranlardan, atama yapılacak boş kadro sayısının üç katı oranında adayı tekrar sınava çağıracaktır. Sınav yazılı veya sözlü yapılabilecektir.

 

Görüldüğü gibi, AKP Hükümeti il özel idarelerine ve belediyelere atamalarda torpili ve kayırmacılığı yeniden uygulamaya koymuştur. Memurluğa girişte “Hamili kart yakinimdir” dönemi yeniden başlamaktadır.

 

 Ulusal bir gazetede dahi yayımlansa, ilânlardan adayların tümünün haberdâr olması mümkün değildir. Ayrıca, özellikle iktidarın yandaş kayırma ve kadrolaşma için her yolu denediği bir dönemde mahallinde yapılan yazılı ve hele sözlü sınavların partizanlık, kayırmacılık, keyfilik için kullanılacağı açıktır.

 

Yeni düzenleme,  her şeyden önce Anayasa’nın “eşitlik” ilkesine aykırıdır. Ayrıca, KPSS ile getirilmek istenen “genellik” ve “eşitlik” ilkeleri zedelenmektedir.

 

Adaletsizliği, kayırmacığı, keyfiliği ortadan kaldırmak üzere getirilmiş ve yıllardır süregelen uygulamaları ile yerleşmiş bir sistem AKP’nin partizanlık ve kadroculuk hırsına kurban edilmektedir.  Bu nedenlerle, yönetmelik değişikliğinin mutlaka yargıdan döneceğine inanıyoruz.

Bu yazı toplam 439 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim