• BIST 91.801
  • Altın 214,254
  • Dolar 5,3608
  • Euro 6,0653
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 7 °C

AK Parti'den İlk Ergenekon Yorumu

07.08.2013 12:53
AK Parti'den İlk Ergenekon Yorumu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik açıklamalarda bulundu. .

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik 'Ergenekon sanıklarına ve yakınlarına insani olarak geçmiş olsun diyorum' dedi. 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları atanları da eleştiren Çiçek, "Atatürk size patates soydurmazdı" şeklinde konuştu.

İşte Çelik'in açıklamaları;

Medya olarak beğenme ya da beğenmeme hakkına sahipsiniz. Cezaları az ya da çok bulabilirsiniz. Ben bu mahkemeyi tanımıyorum şeklindeki bir tavır hukuk devletinde geçerli olan bir iddia değildir. Ana muhalefet böyle talihsiz bir tavır takınmıştır.

GEÇMİŞ OLSUN

Mahkeme lehinize karar verirse mahkemeyi tanıyorum şeklindeki tavra girerseniz gülünç olursunuz. Mahkeme aralarında Haberal'ın da olduğu 21 kişiye tahliye verdi. Haberal serbest. Mahkemenin verdiği bu karara göre hukuki işlem tesis etmeyecek misiniz? Bu çelişkili bir durumdur. İnsanı gülünç duruma düşürür. Ben tüm sanıklara ve yakınlarına Bayram arefesinde geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.

SON SÖZ DAHA SÖYLENMEDİ

Türkiye yıllardan beri vesayet sisteminin hegamonyası altındadır. Türkiyedarbecilerin tehdidi altındadır. Bu memleket bunlardan dolayı çok acılar çekmiştir. İnsansanız şefkat ve merhamet duygusunun olması lazım. Merhamet adaletin oluşmasına engelse o merhametten maraz doğar. Darbelerden, çete yapılanmalarından, devlet adına yetki kullanan illegal faaliyet gösterenlerin eylemlerinden bu memlekette binlerce ana kuzusu acı çekti. Adil yargılanma herkesin hakkıdır. KCK davasında yargılananların da adil yargılanma hakkı vardır. Bu henüz bitmiş bir süreç değildir. Bunun temyiz aşaması var. Yargıtay'a gidecek dosya. Yargıtay'dan çıkan sonucu anayasa mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak itiraz edebilir, o da olmazsa AİHM'e gider.
Henüz son söz söylenmiş değil. Bu böyleyken ortalığı velveleye vermenin, tehditler savurmanın tehditleri savuranları küçültmekten başka faydası yok. Mahkemenin çabuk bitmesini engelleyenlerin başında CHP ve İstanbul Barosu'nun mahkeme salonunu terörize etmesi başta gelir. Mahkeme heyetine bağırarak, salonda sloganlar atarak müvekkili adına olumlu sonuç alan avukata rastladınız mı?

SEVSİNLER SİZİ

Bilek zoruyla hukuk mu tesis edeceksiniz.Silivri'yi basacağız, duvarları yıkacağız sloganları kime aitti? Bunların sonucunda mahkeme duruşmaya kimsenin katılmaması için tedbir alıyor. Sonra bunu eleştireceksiniz. Mahkemede 'Her yerSilivri, her yer taarruz' diyeceksiniz. Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Sevsinler sizi. Mustafa Kemal hayatta olsa size patates soydurmazdı.Atatürk'ü niçin emelleriniz için kullanıyorsunuz.

BAŞBAKAN'IN TEMENNİSİ İNSANİDİR

Mahkeme bağımsız mahkemeyse herkesin temennisi olabilir. TSK arkadaşlarının tutuklu olmasından dolayı insani olarak bildiri yayınlayabilir. Başbuğ'un tutuksuz yargılanmasını isteyebilir. Ama mahkeme bağımsızsa adil kararı alır. Başbakan'ın temennisi insanidir ama hüküm tesis edecek ifade değildir. Yargıtay aşamasında da bu tarzla giderlerse müvekkilleri adına gerçek bir savunma yapamazlar. Tuncay Güney'in ifadeleriyle hiçbir hükümlü adına karar tesis edilmemiştir. Evinde Ergenekon yapılanmasıyla ilgili fotokopi belge çıktığı için Güney'in adı geçti. Aslı Veli Küçük'te çıktı.

MAHKEME ÇAKAL CARLOS'U MU DİNLEYECEKTİ?

Şemdin Sakık, Öcalan, Doğu Perinçek, Yalçın Küçük ilişkisine dair tanıklık yapmıştır. PKK-Ergenekon dirsek temasına ilişkin tanıklık yapmıştır. PKK ile ilgili tanıklık yapmışsa bunu kim yapacaktı. PKK'lı yapacaktı. Çakal Carlos'u falan dinleyecek değildi mahkeme. Türk yargı sistemini yozlaştırmaya, mahkeme heyetini yıldırarak sonuç alacaklarını zannedenler görmüşlerdir ki hakimler delillere göre karar verir.

ERGENEKONCULAR TUTUKLANDI, FAİLİ MEÇHUL YOK

Mahkeme salonunda canı yanan bazı sanıkların esip gürlemelerini duygusallıkla ifade edebilirsiniz ama sokakları terörize ederiz ifadeleri Ergenekon'la hesaplaşmanın ne kadar doğru olduğunun ifadesidir. Ergenekoncular tutuklandığından beri Türkiye'de siyasi cinayet yok, faili meçhul yok.

BU KADAR SAVCI BOŞUNA MI...

Sabırla, sükûnetle herkes dava sürecini takip edecek. Etmezse sonuç almış olmaz. Mahkeme bu tipik bir terör örgütü değil, atipik bir örgüt, lideri değişebilir diyor. Kılıçdaroğlu kayıt olmak istiyor ya hala. Ergenekon'un adresini arıyor
Yeryüzünde hiçbir örgütün mensupları yüz yüze gelmez, telefonla konuşmaları da şart değil. Zıtlar bir araya gelmez diye bir şey yok. Birazcık tarih okuması lazım Kılıçdaroğlu'nun. Dünyadaki örneklerine bakması lazım. Bu kadar savcı, hakim boşuna mı hukuk fakültesine gitti?

MAHKEME TERÖR ÖRGÜTÜ DEDİ

Ben bugüne kadar Ergenekon terör örgütü lafını pek kullanmadım ama mahkeme karar verdi. Türkiye vesayet sistemiyle, darbeyle hesaplaşıyor. 23 dosya birleştirildi buna bile torba dediniz. Ergenekon çevresinde dolanmasına rağmen. Bunun için her şeyi katalım mı istiyorsunuz? 12 Eylül ve 28 Şubat yürüyor. Türkiyesafralarından kurtulmaya çalışıyor. Hukukun kestiği parmak incinmez diyoruz. Biz oh olsun diyenlerden değiliz. Ama netice itibariyle biz şunu temenni ederdik keşke böyle bir şey hiç olmasaydı. Kimse de şu anda bunun sanıkları ve mahkumları konumuna düşmeseydi. Ama bütün bu olanları olmamış kabule demiyoruz.

CHP'NİN YAYINLADIĞI BİLDİRGE

CHP dün Hürriyet'in en arka sayfasında 17 maddelik Özgürlük Bildirgesi yayınladı. Bunun bir kısmı anayasa çalışmaları sırasında ele alınan maddelerdir. Bir kısmı yapılan, bir kısmı ile ilgili hükümetin tasarı hazırladığı konuları tribünlere selam olsun diye bir büyük gazeteye manifesto yayınlıyorsunuz. Tutuklu üniversite öğrencisi ayıbına son verelim diyor. Birisi öğrenciyse ne suç işlerse işlesin tutuklanmaz. Böyle bir şey var mı? Bir insan gazeteci olduğu için hapiste olmaz. Ama bir suç işlerse hukuk onun yapısına yapışır. Hukukta yargılama rütbeye göre yapılmaz. Kılıçdaroğlu 'Ben böyle bir şey yazarsam bütün öğrenciler bana aşık olur ve oy verir' sanıyor. Hiç böyle bir şey yok Kılıçdaroğlu. ODTÜ 25 bin kişilik yer. 500 kişi eylem yapıyor. 24 bin 500 kişi rahatsız. Diyarbakır'a ceza evi değil müze yapılsın diyor. Cezaevindeki şartların insani olmadığını herkes söyledi. Başbakan dedi ki ''Suçlu da olsa herkes insandır. İnsana cezaevinde yapılacak muamele bellidir. Biz size insani şartlarda cezaevi yaapcağız'' dedi. Yıllarca Madımak Oteli.. Sizin döneminizde oldu. Ne yaptınız? Madımak'ı insanların arzusu çerçevesinde şekillendiren yine biziz.

Bu haber toplam 600 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Süleyman Bilgin
08 Ağustos 2013 Perşembe 15:52
15:52
Cumhuriyet tarihinde ilk kez faizler %4.6 ya düştü,kolay para kazanmanın yolunun tıkanacağını gören bazı vatan haini holding sahipleri,satın aldıkları cahiller ile devlete kazan kaldırmaya kalktılar ama kazan üzerlerine devrildi.Ülkemiz şu son 10 yılda yapılanlarla çağ atlamışken bunu görmeyip,kabul etmeyen ya vatan hainidir, ya da din düşmanıdır.İşin bir diğer yanı da Osmanlı torunları,devşirme tohumlarına karşı ! Kazanan da inşallah her zaman olduğu gibi Osmanlı ruhu olacaktır.
78.183.42.235
TC Saniye Tor Sarıaydın
08 Ağustos 2013 Perşembe 15:51
15:51
sizin ve sizin gibiler olduğu sürece ...Türkiye gerilemeye mahkkum...mühemmet veren hakim zihniyei neden tecavüzcülere ...teröstlere ....tüyü bitmemiş çocuğun hakkını yiyenlere....dini bir rant gibi kullananlara....mühebbet vermiyor...içerde ergenekon yüzünden tutuklu bulunan Türkiye Cumhuriyetinin Askeri ve gazetecileri ...Türk askerine kurşun sıkan terörisen daha zaman bu duruma bakarsan...yazıkkk...yazıkkk ....bir ülkenin hakimleri kadının giyimi tecavüzü hak edip emediğini gösterir diyrsa.... ülkenin adaleti başka işliyor demektir. demektir.....
78.183.42.235
Nafiz Sayar
07 Ağustos 2013 Çarşamba 16:40
16:40
Mustafa kemal hayatta olsa sizin haliniz ne olurdu.siz zaten olmazdinizki.
78.185.61.218
Cumhur Yiğit
07 Ağustos 2013 Çarşamba 16:40
16:40
İnşallah bu güvendiğin yargı senide yargılar ben ozaman adalete güvenirim parayla oynuyosunuz allah büyük inanıyosanız tabi
78.185.61.218
Zeynep Aydınlıoğlu
07 Ağustos 2013 Çarşamba 16:39
16:39
Adnan yılmaz galiba bu ülke de yaşamıyor veya olup bitenlerden bi haber
78.185.61.218
İsmail İtil
07 Ağustos 2013 Çarşamba 16:39
16:39
Doğru avukatların işi adalat,patates soymak değil.Ama bu ülkeyi talan eden soygunculara karşı mücadele ediyorlar.
78.185.61.218
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim