• BIST 96.817
  • Altın 222,096
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Ak mı Kara mı?

17.06.2014 16:14
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Doğrusu sistem içerisinde eğer renk körlüğümüz yoksa ak ve kara ayrımını net yapabiliriz. Sonuçta bir parti düşünün siyasi, ideolojik alışıla gelen bildik söylemler ve bir anda tek başına iktidar. Diğerleri  rafta. Ama biz garip ülkeyiz. Bir anda öğütür, bir anda var ederiz. Bir gecede partileri böler, rüzgar estirir, adam yakalatır iktidar değiştirir atılan kitaplarla iktidarın kaburgasını kırar, kadırgalaştırırız...  

Sonra bildik sistem, lider ve oligarşinin yansıması içerisinde “muhafazakar demokratlarla” yeni bir döneme gireriz. Peki bu nasıl söylem? Söylemi daha da geniş bir tabana yaymak için Ocak ayı ortasında İstanbul’ da Muhafazakar Demokratlığı masaya yatıran AK Parti kendini tartışıyor ve Türkiye’ ye yeni bir tarz-ı siyaset sunuyor. Ülkede kendi kimliğini tartıştıran partilerin fazla örneği yok... AK Parti' nin en büyük artısı tartışmadan korkmaması.Sadece sempozyumdaki konuşmaların, tebliğlerin"teorik" havasına bakılırsa, böyle düşünmek mümkün. Ama görünen hiç de öyle değil. AKP'nin siyasi kimliği zaten net. Güç ve lidere endeksli demokrasi...Siyasi arenaya çıktığından bu yana yenilikçiler, liberal islam, muhafazakar sağ, ılımlı islam, demokrat islam gibi bir çok isim denendi AKP’ de. Liberal da oldu, muhafazakar da, sağcı da oldu, solcu da( kimilerine göre). Hem dinci, hem değil...

Bunlardan hangisi AKP? Bunlardan biri değilse ne? Şimdi "muhafazakar demokratız" demekte karar kıldılar, ama yarın onun değişmeyeceğinin garantisi var mı? Her şeye rağmen  AKP nasıl bu kadar oy aldı? Ne olduğu belli bile değil ve halen tartışılıyorsa, halka ne anlattı?
Halk neyin peşinden gitti yada gitmeye çalışıyor? Görünürde sanki farklı durumlar var. Bir yandan genelkurmay, diğer yandan güçlü sermaye, İMF ve islamcı tabanının görmek istedikleri isimler, kadrolar vitrine yerleştirildi. “bak hükümet” dendi. Enflasyon indi, dolar dizginlendi. Paradan para kazanan kızsa da “dur bakalım biraz kardan zarar et” dendi ve yıl akıp gidiverdi..Peki pazarlanan neydi ? Her koşulda din miydi?

Geçenlerde televizyon da SEÇİM ÖZEL programın da bunları tartıştık."Muhafazakar demokratlığın" içinde dinsel bir kavram yok. Ama AKP kendi tabanına bunu bir şekilde şöyle anlatabilir. "Muhafaza" edilen islamdır, "demokratlıksa” " türban dahil her türlü özgürlüğü elde etmek için” diye aktarılabilir. Bunun kısa analizi ise "ılımlı islam modeli"dir.  AKP, bugün bu beklentiye cevap vermeye çalışmaktadır. Bu ihtiyaca yanıt verebildiği sürece hem ABD'nin, hem AB'nin desteğini alabilir.. 

 ADAY ENFLASYONU AKP’ de..  

Yerel seçimler öncesinde en fazla aday adayı iktidar partisinde... "Şehrime hizmet aşkıyla" yüreği coşan herkes sabah kalkıp soluğu AKP’ de alıyor. Umarım dün olduğu gibi iktidar nimetleri için hızla soluklananlara aynı pirim verilmez. Halka göre sandık “oy atılacak” yer, düne kadarsa mevcut sistem partilerine göre “araç” olmuştur! Herkes bu araca yakın olmak istiyor. "aday adayları, birileri", eski partilerini fırlatıp yakalarına AKP rozeti takıyorlar. Dünü kimse unutmasın ? ANAP, MHP, DSP , DYP !...Neredeler kim hatırlıyor onları. Peki AKP ne kadar dayanacak?

Bu yazı toplam 1176 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim