• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

Ah şu ağır okul çantaları

15.04.2014 20:55
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Günümüzde ağır okul çantalarının bir tarafta taşınması, sıraların yüksekliği veya alçaklığı, kasların gevşek veya zayıf olması, kalıtsal nedenler, yanlış oturuş ile duruş bozukluğu gelişmesine zemin hazırlıyor. 


İLKÖĞRETİM okullarındaki beden eğitimi ve egzersiz azlığı bazen ileri yaşlarda geri dönülmesi zor duruş bozuklukluklarına sebep oluyor. Doğru bir vücut pozisyonunun kazanılması daha bebeklikten, çocukluktan itibaren yapılan spor aktiviteleri sonucu olur. İyi bir vücut pozisyonu için kasların yer çekimine karşı koymaları, dolayısıyla güçlü olmaları gerekmektedir. Üsküdarlı bir okurumuz Fatma Yıldır 9 yaşındaki oğlunun kambur durduğunu, ne kadar ikaz etseler de bu bozuk duruşunu düzeltmediğini telefonda üzülerek anlatıp yardım istedi. Günümüzde ağır okul çantalarının bir tarafta taşınması, sıraların yüksekliği veya alçaklığı, kasların gevşek veya zayıf olması, kalıtsal nedenler, yanlış oturuş ile duruş bozukluğu gelişmesi, dengesiz ayakkabılar, yuva ve ilkokulda sporun (beden eğitimi derslerinin) yetersiz olması gibi daha birçok faktör bu durumda rol oynar. 

DİK DURUŞ 

İnsan sakın bir durumdayken gevşek dursa da yine de doğru ve dik durur. Doğru bir vücut pozisyonunun kazanılması daha bebeklikten, çocukluktan itibaren yapılan spok aktiviteleri sonucu olur. İyi bir vücut pozisyonu için kasların yer çekimine karşı koymaları, dolayısıyla güçlü olmaları gerekmektedir. Dik duruşun uzun süre devam etmemesi sonra tekrar gevşek duruşa geçilmesi hastalık olarak değerlendirilmez. Dik duruşta, yardımcı kaslar olan sırt, karın ve kalça kasları mutlaka çalıştırılmalıdır. Omuzların öne doğru düşmesi (genç kızlarda gelişen göğüsleri utanıp kapamak, saklamak için yapılabilir), boyunda kamburluk (kifoz) şeklinde görülebilir. Otururken ve ayaktayken mankenlerde ve askerlerde olduğu gibi göğüs hafifçe öne çıkarılmalı, omuzlar hafifçe geriye verilip kifoz (kambur) ortadan kaldırılmalı, karın hafifçe içe alınıp solunuma mani olmadan durulmalı. Sandalye oturuşunda bel ve sırt dik bir şekilde geriye yaslanmalı. İlköğretim çağındaki çocukların sıraları çok aşağıda kalıp onların yazarken ve okurken kambur durmalarına sebep olmamalı. Ağır okul çantaları taşınırken ağırlık bir ele ya da omuza verilmemeli. Ağırlığı sırta ve bele dağıtan sırt çantası taşınmalı. Genellikle çocuklar ihtiyaçları olmasa da fazla kitap, defter v.s. taşırlarsa vücut bunu ayarlamak için hafifçe öne eğilir. Bu da istenmeyen bir şeydir. 

Gevşek duruşlar kemik yapısı, kas ve bağlarda belli derecede kontrol altında tutulabilir. Çok aşırı gevşek duruşlar ile kontrollü dik duruşlar arasında daha birkaç duruş pozisyonu vardır. Solunumun duruş pozisyonu ile bağlantısı çoktur. Çarpık durduğunuz zaman omurga, solunum kasları ve kaburga kemikleri solunumu etkiler. Yanlış duruş pozisyonları okul çocuklarının üçte birinde görülür. Duruş zayıflığı dediğimiz olayda çocuklar bir süre dik dursa da bir süre sonra yeniden eski zayıf, gevşek duruşa dönerler. Nedeni hep zayıf ve gevşek duruş kaslarındandır. Bu kasların çeşitli nedenlerle zayıflaması çocuğun yerçekimine karşı duruşu koruyan kaslarının ve pozisyonunun bozulmasına sebep olur. 

OMURGALAR KONTROL EDİLMELİ 

Beden eğitimi derslerinde çocukların duruş kaslarının çalıştırılmasına yönelik egzersizler yapılmalı, öğretmenler ve anneler sık sık çocuklarının omurgalarını kontrol etmeli. Bir lise müdürü öğrencime nasıl yapacağını anlatıp çocukların omurgalarını kontrol etmesini istediğimde 40’tan fazla çocukta duruş bozukluğu bulundu. Duruş bozuklukları günlük yaşamı etkilemediği müddetçe hastalık olarak düşünülmez. Çocukların çoğunda karnı ileri vermeden ötürü belde çukur duruş (lordozite) görülebilir. Bu karın önyan kaslarını kuvvetlendirilerek giderilebilir. Bazen çocuğa yandan baktığınızda düz sırt dediğimiz omurganın normal kavisi bozulmuş, direk gibi dik duran bir durum ortaya çıkmıştır. Juvenli kifoz dediğimiz duruş bozukluğu ise (Scheuermann hastalığı) omurgada bir şekil gelişme bozukluğudur. Skolyoz omurganın kendiliğinden düzelmeyen, yana doğru kayarak aldığı şekil bozukluğudur. Bazen kifoz (kamburluk) ile birleşerek kifoskolyoz denilen ileri derecedeki şekil bozukluğu pozisyonu yaratır. Beden eğitimi dersleri her güne alınmalı, olmuyorsa iyi bir spor salonu eğitmeni ile sorun aşılmaya çalışılmalı. 

Bu yazı toplam 524 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim