• BIST 89.724
  • Altın 214,243
  • Dolar 5,3705
  • Euro 6,0673
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Adaletin Terazisi Şaştı

06.02.2014 17:36
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Böylesi ilginç ve şaşırtıcı karar ancak Türkiye Cumhuriyetinde olur. Hep deriz ya burası Türkiye! Her an her şey olabilir!.. İşte burası Türkiye dedirten cinsten bir karar.Yargı siyasallaşıyor diyenlere -haklı olabilirsiniz- diyen, hem de Anayasa Mahkemesi üyeleri elinden çıkmış bir karar..
Bu karar bize öğretilenlerle hiç örtüşmüyor
Olsun ne çıkar!...
Bu karar ülkenin istikrarını, ekonomik geleceğini olumsuz etkileyebilir
Olsun ne çıkar!...
Bu karar Anayasa hükümleri ile bağdaşmıyor 
Olsun ne çıkar!...

Önemli olan Cumhuriyeti tekeline almış (kendinden başkasını cumhuriyetçi göremeyen) şahsiyetlerin verilen kararla mutlu olmasıdır.
Verilen karardan bir kesim zarar görecek olsa da hüküm verilmiştir bir kere. Bu hükmün temyiz mercii de yoktur.
Teorideki Erkler/ kuvvetler ayrılığı ilkesinin, pratikle örtüşmediği kanıtlanmıştır artık. Diğer bir anlatımla Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu kararla teorideki güçler ayrılığı ilkesi pratikte önemini kaybetmiştir. Ayrıca toplumun, en azından bir kesimin yargıya olan inancı bu kararla sarsılmıştır. Çünkü verilen karar; yargının hukuki gücünün değil siyasi gücünün bir ispatıdır. 
Yargı tabi ki güçlü olmalıdır. Kimseye tabi olmamalı, kimseden emir almamalıdır. Ama yargıda sadece kendine ayrılmış alanda bu gücünü hukuka uygun şekilde kullanmalı, yine hukuk devletinin bir gereği olarak yetkilerini aşmamalıdır.

Özünde sadece AKP yi hedef alsa da bu kararın ceremesini çekecek olanlar Ak parti ya da Ak partiye gönül verenler değildir... Bilakis Ak parti elinden geleni yapmış görünmektedir. Tabanına verecek bir hesabı kalmamıştır. Bundan böyle hiç kimse, Ak partiyi başörtü sorununa çare olmadı diye suçlayamaz. Yani bu durumdan kazançlı çıkacak olan yine Ak partidir.
Vel hasılı kelam, bu karardan canı yanacak olan sadece örtünen, erkek egemen bir toplumda varoluş mücadelesi veren, dört duvar arasına hapsedilmeyi reddeden, milyonlarca kadınlarımız, kızlarımızdır.
Bundan sonra istediğiniz kadar “haydi kızlar okula kampanyaları” düzenleyin. Olmadı “Ana kız okuldayız” kampanyalarına start verin. Kızlarını okutmamak için bahane arayanların, artık nur topu gibi bir bahaneleri varken, kampanyalarla boşa zaman harcamayın.
Bu kararın bir başka yönü de var. Yani sadece bir kesim zarar görürken bir kesim mutlu olmayacak bu kararla.
Kararda iki yere, iki mesaj da var.

Birinci mesaj hükümetedir;
Hükümet olabilirsiniz Ama iktidar asla
İkinci mesaj halkadır
Halkın gücünün bittiği yerdir yüksek mahkeme sahası
Yani bundan sonra; seçimlerde boşverin %50 lileri ,%90 çoğunluk bile elde etseniz halk olarak istediğiniz şekilde değil %10-20 lerdeki etkili azınlığın istediği şekilde yönetileceksiniz. Bu yüzden;” aman benim istediğim parti başa gelsin” diye kılınızı kıpırdatmanıza gerek yoktur. Vatandaşlık görevidir deyin gidin oy kullanın. Ama zarfın içini doldurmayı boş verin. Gerçek anlamda zarfın içi nasılsa birileri tarafından dolduracaktır.

Yoruma açık yasa maddelerinin iki farklı kişi tarafından, iki farklı ve birbirine zıt yorumlanışını kabul edebiliriz. Ama zorlama yorumla bile varılması mümkün olmayan böyle bir kararın hukuki bir gerekçesi hiçbir zaman olamayacaktır. 
Adalet ve demokrasinin ülkemizi terk etmemesi ümit ve dileğiyle…

Bu yazı toplam 452 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim