• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul : 1 °C
 • Ankara : 5 °C
 • İzmir : 5 °C

"AB’ye girerken şehirlerimize çeki düzen vermeliyiz"

18.01.2014 21:06
"AB’ye girerken şehirlerimize çeki düzen vermeliyiz"
(ARŞİV) - Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Türkiye’deki hiçbir belediyenin mevcut yapısıyla AB sürecine katkı sağlayamayacağını savunarak, öncelikle belediyelerin kaynaklarını arttırıcı düzenlemeler yapılmasının şart olduğunu söyledi.

AB süreci yaşanırken en büyük görevin yerel yönetimlere düştüğünü belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “ Çünkü şehirlerimizin estetiğini değiştirmediğimiz sürece, şehirlerimizin fiziki görüntüleri Avrupa standartlarına ulaştırılmadığı  sürece, bize pek iyi gözle bakılmayacaktır. Bu önemli bir eksiklik olduğundan şehirlerimizin çehresinin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor”dedi.

 Türkiye’nin AB sürecine uzun yıllar önce girdiğini ancak şimdilerde bu sürecin biraz daha hız kazandığını ifade eden Akgün, 17 Aralık’ta açıklanacak rapor doğrultusunda Türkiye’nin kendisini AB standartlarına yükseltmek için yoğun çalışmalara girmek zorunda olduğunu kaydetti.

2464 sayılı yasa yeniden düzenlenmeli

 “Bunu da ancak yerel yönetimlerin çalışması ile başarabiliriz. Ancak Türkiye’deki belediyeler mevcut yapılarıyla AB sürecine hiçbir katkıda bulunamazlar tam tersine bu durum negatif yönde yansır. Yani şehir estetiğini, şehir hayatını yeniden tanzim etmeyi başaramadığımız zaman AB sürecine katkımız değil zararımız olur” uyarısında bulunan Başkan Akgün sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Bunun için geç kalınmış değil fırsat var. 5215 sayılı yeni belediye yasası kısa bir süre sonra kanunlaşacak. Bir çok eksiklerine rağmen, belediyelere yeni yetki ve sorumluluklar vermektedir. Bu kanun henüz yürürlükte olmadığı için kanunun bir çok maddesindeki yer alan eksiklikler, AB yerel yönetimler özerklik şartı da dikkate alınarak düzeltilebilirse bu büyük bir başarı olur. Doğru olanda budur. Ancak nasıl çıkmış olursa olsun 5215 sayılı belediyeler yasasının belediyelere katkısı olacaktır. Aynı zaman da AB sürecinde de bu kanun büyük önem taşıyacaktır.  5216 sayılı Büyükşehir belediye kanunu da yürürlükte olduğuna göre bu iki kanunu tamamlayacak olan belediyelerin gelirlerini arttıracak, belediyelerin gelirlerini Avrupa düzeyine yaklaştıracak, yeni belediye gelirleri kanunu çıkmadığı sürece, yani 2464 sayılı belediye gelirleri kanunu yeniden düzenlenip belediyelerin hizmet yapabilecek şekilde finans imkanları arttırılmadığı müddetçe bu kanunların çıkartılmasına gerek yoktur. Çünkü, belediyelerin gelirlerini arttırmadığınız sürece, Türkiye Belediyeler Birliği ikinci başkanı olarak, Marmara ve Boğazlar Belediyeleri yönetim kurulu üyesi olarak ve Büyükçekmece Belediye Başkanı olarak hiçbir surette devletten yeni bir yetki ve görev istemiyorum. Hiçbir belediye başkanı da bunu istemiyor.”

Maddi imkanı yetersiz olun belediyelerin Hizmet veremediği gibi bunun sorumluluğu altında ezileceğini vurgulayan Akgün,  bu nedenlerden ötürü hiçbir belediye başkanının yeni imkan ve kaynaklar yaratılmadığı müddetçe, belediyelerin finans imkanları yeniden düzenlenmediği müddetçe bu günkü görevlerini dahi istemediklerini savundu. “Çünkü vatandaşın önüne çıkıp vatandaşa söz vermiş ama devletten bu hizmetleri yapabilecek bir finans imkanı yaratmamıştır”dedi.

Gelirimiz 50 kat azaldı

Turgut Özal döneminde belediyelerin devletten aldığı payın yüzde 12 civarında olduğunu ancak bu gün bu payın yüzde 4,5 – 5 civarına düştüğünü hatırlatan Başkan Akgün, “Reel anlamda 1990’dan bu yana Türk belediyeciliğinin gelirleri 50 kat azaltıldı. Bu nedenle belediyelerin iş yapmasını sağlayan, belediyelere hizmet adına büyük imkan veren belediye gelirlerinin aynı düzeye çıkartılmasını istiyoruz. Bu gerçeklemediği sürece AB uyum yasası içerisinde belediyelerin, Avrupa’ya entegrasyonla ilgili bir yaptırımı olamayacaktır. Aksine zararı olacaktır. Türkiye’de 3225 belediyenin AB standartlarına bir anda yükselmesi mümkün değildir ancak en azından bir Yunanistan’a yakın hizmet verebilmesi için belediyelerin gelir imkanlarını arttırmak zorundadır. Onun dışında AB sürecinde bir katkımız olmaz böyle sürünüp gideriz.”

Bu haber toplam 919 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Çiçekli sakal modası Avrupa'da yayılıyor17 Temmuz 2014 Perşembe 13:13
 • Rusya Kıtalararası Füze Denemesi Yaptı05 Mart 2014 Çarşamba 10:18
 • Ukrayna Bölünecek mi?05 Mart 2014 Çarşamba 10:14
 • Başbakan istifa ediyor14 Şubat 2014 Cuma 00:11
 • Suriye'ye Suudi desteği20 Ocak 2014 Pazartesi 00:02
 • "AB’ye girerken şehirlerimize çeki düzen vermeliyiz"18 Ocak 2014 Cumartesi 21:06
 • Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliğine Yeni Yönetim17 Ocak 2014 Cuma 18:32
 • CIA'nın biçtiği roller oynanıyor11 Ocak 2014 Cumartesi 19:01
 • Başbakan istifa etti10 Ocak 2014 Cuma 21:18
 • İsrail Gerçeği04 Ocak 2014 Cumartesi 23:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim