• BIST 93.935
  • Altın 223,367
  • Dolar 5,3901
  • Euro 6,1371
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 7 °C

5 Yıl İçinde 15 Yeni Okul

18.12.2013 22:17
5 Yıl İçinde 15 Yeni Okul
MİAD, diyalog, hoşgörü, saygı, sevgiyi ilişkilerimizin temeli olarak kabul etmiş, hiçbir kurum, kişi ve kuruluşun yandaşı, ön veya arka bahçesi olmaksızın üstlendiği misyon doğrultusunda üyelerinin sesi olmuş, net ifadesiyle şeffaf bir sivil toplum kurulu

2,5 yılda 300 üyeye sahip olmuş, toplantılarımıza katılarak bizleri takip edenlerin sayısı 700'ü geçmiştir. Verdiğiniz güvene yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum. MİAD için üyelerinin ve ülkenin sorunlarının tespit ve çözümlerinde alternatif fikirler üreten, bunları tarafsız bir şekilde ilgili platformlara taşıyabilen, konuşabilen bir sivil toplum örgütü diye tanımlama yapan Akdaş, Türkiye'nin önümüzdeki 10-15 yıla yayılan yeni AB süreci ortamında geçmişten farklı, değişen ve normalleşen bir ülke olmaya namzet olduğunu ancak, Türkiye'nin çok ciddi ekonomik sorunlarının hala çözülmediğini bunların hepsinin yapısal ancak, uzun vadede çözümlenecek türden sorunlar olduğunu ve akla hemen tarım sektörü, sosyal güvenlik, kayıt dışı ekonomi ve işsizliğin geldiğinin üstünde durdu. " Dünyada koşullar çok hızlı değişirken, biz yavaş değişiyoruz. Dünyada herkes geleceğe yatırım yaparken, bizler günü kurtarmaya çalışıyorduk. Dün enflasyon %70-80 yapışkan halde iken, bunu istikrar olarak gören zihniyetler vardı, hala da var. Dün Arjantin olmadığımız için övünen yöneticiler vardı, belki de hala var. Türkiye, hızla azalmasına rağmen, hala milyonlarca YTL bütçe açığı veren bir ülke. Türkiye borç stoğu yüksek bir ülkedir, kıpırdanmaya başlamış olmasına rağmen, hala daha çok yabancı sermaye çekmesi gereken bir ülkedir." 


Hükümetin, sivil toplum örgütleriyle diyalog içerisinde ve koordineli çalışma içerisinde olma arzusunun memnuniyet verici olduğunu söyleyen Akdaş, hızla gerçekleştirilen yasal düzenlemelerin ayrıca hükümetin başarısı olduğunu, kamuoyunda da takdir topladığını iletti.


Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan, toplantıda yaptığı konuşmasında ve daha sonrasında sorulara verdiği cevaplarda gündemde, tartışılan konularla ilgili önemli bilgiler verdi. Babacan, IMF ile 3 yıllık 10 milyar dolar kredili yeni bir stand -by anlaşması için mutabakata vardıklarını ancak henüz anlaşma imzalamadıklarını açıkladı. Mutabakatın anlaşmaya dönüşmesi için 3 yeni yasanın çıkması (Gelir idaresinin yeniden yapılandırılması yasası, Sosyal güvenlik kurumlarıyla ilgili düzenleme ve bankacılık yasası) ile 36'dan 49'a çıkacak teşvikli illerle ilgili durumun netleşmesinin gerektiğini söyledi. 2004 yılında 36 olan yatırım teşvikli il sayısını 49'a çıkması için Meclis'te çalışmayı tamamladıklarını kaydetti. Babacan bir soru üzerine, "36 ilin 49'a çıkmasıyla ilgili IMF ile aramızda bir problem yok. Ancak bunun 2005 bütçesine getireceği yükü ve nasıl telafi edileceğini IMF ile konuşuyoruz" dedi. 


Banka hesaplarının dövizdeki kısmının yüzde 50'nin altına düştüğünü vurgulayan Babacan, satanın çok, alanın az olduğu dövizin fiyatının düşmesinin doğal bir sonuç olduğunu söyledi. Devlet Bakanı Babacan, "Eğer biz bunu suni bir şekilde Merkez Bankası'nın suni müdahaleleriyle yukarı doğru itsek, Merkez Bankası'nın korkunç alımlar yapması lazım, o zaman da yurtdışından Türkiye'ye girecek ya da Türkiye içerisinde bozdurulacak dövizin de haddi hesabı yok. Bir bakıma kurun buralarda durması daha hızlı bir girişin ve çözülmenin önünde de engel olarak duruyor. Bu, kaçınılmaz bir sonuç. Ne yapmalıyız? Yeni şartlara hep birlikte alışmaya çalışacağız. Kur konusunda müdahaleye yer yok. Yapılacak fazla da bir şey yok. Merkez Bankası'nın rezervleri şu anda tarihi rekor seviyede'' şeklinde konuştu. 


"Mesafe kaydedemediğimiz konular oldu. Daha da kötüye giden kayıt dışı oldu. Bu konuda yapacağımız çok iş var'' dedi. Vergi oranlarını düşürmeye başladıklarını ve bunun sadece başlangıç olduğunu ifade eden Babacan, bu indirimlerin bütçe elverdiği ölçüde devam edeceğini, ancak yüzde 6.5 faiz dışı fazla hedefinden de asla sapılmayacağını söyledi. Babacan, şöyle devam etti: 
"Biz, istersek 2-3 ay için çok rahatlama getirebiliriz. İsteyen herkese yüzde 100 zam veririz. Bu yıl 10 milyar YTL olan yatırımları 30 milyar YTL'ye çıkarırız. Birkaç ay piyasada ciddi bir rahatlama olur. Herkesin yüzü çok güler. Ama arkasından öyle bir dalga vurur ki bu geçici rahatlamanın verdiğini alır, götürür. Ben bunu biraz da tsunamiye benzetiyorum. Gerçekçi olmak zorundayız. Ne kadar kaynağımız varsa ona göre harcayacağız.'' Babacan, hükümet olarak kayıt dışı veriler hakkında da bilgi toplayarak kararlar aldıklarını ifade etti. Babacan, "Çin'den hangi mal kaça geliyor, Laleli'de hangi mal kaça satılıyor bunları dostlukla, ahbaplıkla bir telefonda alıyoruz. Bunları öğrenmezsek yanlış kararlar alırız" diye konuştu.


Türkiye'de serbest kur politikasının uygulandığını hatırlatan Babacan, bütün dünyada düşen doları Türkiye Merkez Bankası'nın da kurtaramayacağını vurguladı. Banka hesaplarının dövizdeki kısmının yüzde 50'nin altına düştüğünü vurgulayan Babacan, satanın çok, alanın az olduğu dövizin fiyatının düşmesinin doğal bir sonuç olduğunu söyledi. Bakan, "Eğer biz bunu suni bir şekilde Merkez Bankası'nın suni müdahaleleriyle yukarı doğru itsek, Merkez Bankası'nın korkunç alımlar yapması lazım, o zaman da yurtdışından Türkiye'ye girecek ya da Türkiye içerisinde bozdurulacak dövizin de haddi hesabı yok. Bir bakıma kurun buralarda durması daha hızlı bir girişin ve çözülmenin önünde de engel olarak duruyor. Bu, kaçınılmaz bir sonuç. Ne yapmalıyız? Yeni şartlara hep birlikte alışmaya çalışacağız. Kur konusunda müdahaleye yer yok. Yapılacak fazla da bir şey yok. Merkez Bankası'nın rezervleri şu anda tarihi rekor seviyede'' şeklinde konuştu. Merkez Bankası'nın 37 milyar dolara ulaşan döviz rezervini sadece dış borç ödemeleri için aldığını, doları yükseltmek gibi bir amacı olmadığını kaydetti. 

Bu haber toplam 540 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim