• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

4. İstanbul Finans Zirvesi

19.09.2013 20:48
4. İstanbul Finans Zirvesi
"Türkiye için bir endişeniz olmasın, Türkiye'de siyasi istikrar devam edecektir, yatırımlar için cazip bir ülkedir ve hiçbir şekilde ekonomik istikrarımızın bozulmasına imkan vermeyecek ekonomi yönetimi iş başındadır" "Siz buraya Türkiye'nin geleceğini bi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Türkiye için bir endişeniz olmasın,Türkiye'de siyasi istikrar devam edecektir, yatırımlar için cazip bir ülkedir ve hiçbir şekilde ekonomik istikrarımızın bozulmasına imkan vermeyecek ekonomi yönetimi iş başındadır" dedi.

Arınç, Anadolu Ajansı'nın (AA) resmi iletişim sponsoru olduğu ve "Kalıcı Büyümenin Finansmanı" temasının işlendiği 4. İstanbul Finans Zirvesi'nin kapanışında yaptığı konuşmada, kendisinin geçmişten bu yana genç yaşlarından itibaren siyaset yapan, TBMM 20 yıldan beri hemen hemen bütün görevlerde bulunduğunu anımsattı.

Daha önce 5 yıl müddet ile TBMM Meclis Başkanlığı yaptığını, 5 yıldan bu yana Başbakan Yardımcısı olduğunu, pek çok komisyonlarda çalıştığını ve içeride ve dışarına Türkiye'yi temsil ettiğini anımsatan Arınç,  "Benim öğrendiğim ve bu dönem içerisinde doğruluğuna şahitlik ettiğim bir gerçek var. O da siyasi istikrar ile ekonomik istikrar birbirleriyle siyam ikizi gibi yakından ilişkilidir" dedi.

Arınç, birisinin yokluğu diğerinin de yokluğu ve birisinin varlığı öbürünün de varlığı olduğunu dile getirerek, 1960 ve 1970'li yılları bilen, 1980 darbesini gören, siyasi yasaklı olan, Parlamento çalışmaları ve koalisyon hükümetleri ile Türkiye'nin en az son 50 yıllık büyük siyasi hareketlerini yakından takip etmiş bir insan olarak bugünkü başarılarının sırrının siyasi ve ekonomik istikrarın birlikte yakalanması olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları kaydetti:

"Geçmişte güçsüz koalisyonlar, uzun süreli olmayan hükümetler, karar alamamak, siyasi iradenin zayıf oluşu ve Türkiye'nin maalesef zaman zaman darbeler ve müdahaleler ile demokrasinin kesintiye uğraması gibi sebepler ile istikrarsızlık aynı zamanda ekonomiyi de mahvediyordu. 11 yıldır kesintisiz bir iktidarın güçlü, kararlı, ilkeli bir yönetimin başarısıyla karşı karşıyayız.

Ekonomi geliştikçe oradan aldığımız güç ile demokratik reformları, dünya ile birleşme, AB sürecinin güçlenmesini başardık. Bizim başarımız ekonomik istikrarın devamıdır, ancak siyasi istikrarın da devamıdır."

Arınç, siyasi istikrarın devamından bugünkü hükümetin mutlaka devam etmesi gerektiği gibi bir kanaatin çıkarılmaması gerektiğini anlatarak, "Hangi parti iktidarda olursa olsun, Türkiye'deki bu istikrarı koruyacak Güce sahip olmalıdır. Yoksa tekrar başa dönmek mümkün olabilir. Şu anda hükümetimiz bu istikrar üzerinde önemle duruyor. İstikrarın bozulmaması için de ülkemizin halkı AK Parti'ye güvenini tazeliyor" diye konuştu.

 

"Türkiye'nin istikrarını bozacak hiçbir harekete izin vermeyiz"

 

Arınç, zirveye finans sektörünün çok önemli isimlerinin katıldığını belirterek, "Zirvedeki bütün konuşmaları ve tartışmaları takip ettim. Bu toplantının özellikle medya ayağında bulunan Anadolu Ajansımız sürekli haberleri bütün abonelerine geçiyor" dedi. 

Katılımcıların yatırımlar noktasında bazı endişelerinin bulunduğunu düşündüğünü ifade eden Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

"Siz buraya sadece rakamları konuşmaya gelmediniz. Siz buraya Türkiye'nin geleceğini bizzat öğrenmeye geldiniz. Ben size açıkça söyleyeyim; Türkiye'nin istikrarını bozacak hiçbir harekete izin vermeyiz. Bu güvenlik tedbirleriyle olacak şey değildir, bu siyasi bir konudur. Türk siyasi hayatına böylesine güçlü bir parti gelmedi. Gücünü milletten alıyor. 

Biz hizmet endeksli bir siyaset yapıyoruz. Türkiye bugüne kadar buna aç kalmıştı. Türkiye'de siyaset çıkar sağlamaya yönelikti. Eğer bugün yüksek hızlı trenlerle, barajlarla, bölünmüş yollarla, eğitim ve sağlık sektöründe yaptığımız devrimlerle ayakta duruyorsak bu halkın beklentilerini karşıladığımızdan dolayıdır."

 

"Ekonomi yönetimi iş başında"

 

Arınç, Haziran ayında Taksim ve Gezi Parkı'nda yaşanılan olayların uluslararası medyanın dünyaya nasıl takdim ettiğini bildiğini belirterek,  "CNN International,Bbc, Russia Today, Reuters ile de bu konuları görüştüğümüz için biliyorum. Yaptığı yayınlar noktasında buradan onları suçlayacak densizliği yapmam. Onlar görevlerini yapıyorlar. Medyanın işine karışma niyetinde değiliz. Siz bu haberleri izledikçe tedirginlik içine girdiniz. Türkiye'de kara günler mi gelecek? Bir istikrarsızlık mı olacak? Yatırımlarımız etkilenecek mi? Çok merak ettiğiniz yer otelin 10 metre ötesinde bulunuyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Parkın eskisinden daha güzel olduğunu, Taksim'in yayalaştırma projesi bitmiş ve üzerinde insanların huzur içerisinde bulunacağı bir ortam haline geldiğini ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

"Bazı televizyonlar İstanbul'a savaş muhabirlerini gönderdi. Biz bu hazırlıklarınTürkiye'nin siyasi istikrarını bozmak ve hükümetin itibarını zedelemek için, ayrıca sadece bu değil buna benzer pekçok olay yapılıyor. Demokratik toplantı ve gösterilere diyeceğimiz hiçbir şey yok. 

Sonuna kadar toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasal bir şekilde yapmak isteyene müsaade etmek için her türlü emirlerine hazırız. Ama suç örgütlerinin yakmak, kırmak, tahrip etmek, öldürmek, yaralamak, kamu malına zarar vermek için yaptıkları eylemlere hiçbir hukuk devleti izin vermez."

Arınç, o günlerde Başbakan vekili olarak görevin bütün sorumluluğunun üzerinde olduğunu belirterek, şunları anlattı:

"Şimdi Taksim o günlerin tesirinden çıkmış, güneş doğmuş ve o zaman yapılan gösterilerin ne maksatla yapıldığı ortaya çıkmıştır. Türkiye için bir endişeniz olmasın, Türkiye'de siyasi istikrar devam edecektir, yatırımlar için cazip bir ülkedir ve hiçbir şekilde ekonomik istikrarımızın bozulmasına imkan vermeyecek ekonomi yönetimi iş başındadır.

Siyasette herşey olabilir ama yapısal ve kurumsal olarak Türkiye o kadar güçlü hale geldi ki Türkiye'deki işlerin bozulacağını iddia edenlerin sadece bir gülümsemeyle karşılaştığını düşünüyorum." 

Türkiye'nin bugüne kadar sağladığı başarıları devam ettireceğini ifade eden Arınç, "Kaç seçim yapılırsa yapılsın bu istikrar bozulmayacaktır. Gözünüzü Türkiye'den ayırmayın. Türkiye üzerindeki spekülasyonların hiçbirine geçerlilik payı vermeyin. Ben bu hükümetin sözcüsü olarak tecrübelerimize güvenin, Türkiye ile ilgili hiçbir endişeniz olmasın" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 659 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim