• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

200 metre sonra sağa dönün

05.05.2014 20:22
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Yurtdışındaki otomobillerde yıllardır kullanılan navigasyon (yol kılavuzu) sistemi nihayet Türkiye'de de piyasaya sunuldu. Türkiye'nin ilk ve tek yol kılavuzu olarak lanse edilen Navturk, geçen hafta düzenlenen bir toplantıyla basına tanıtıldı. Bu haberin ayrıntılarını, Ersan Çetin imzasıyla derginin ilerleyen sayfalarında bulacaksınız. Ben burada, bu yeniliğin Türkiye'de araç kullananlara sağlayacağı yararlara değinmek istiyorum. 895 YTL'lik fiyatla ve şimdilik sadece Ford yetkili satıcılarında satılan bu cihaz sayesinde artık yol sorma devri kapanmış bulunuyor. Daha doğrusu yol sormak için otomobille bir taksi durağına ya da kaldırımda yürüyen birine yanaşma dönemi bitiyor. Çünkü yol gösterici artık otomobilinizin içinde! Hem de "Ben karşının taksisiyim" demeyecek kadar da akıllı. Gideceğiniz adresi giriyorsunuz, sizi sesli uyarılar yaparak oraya ulaştırıyor. Diyelim ki yanlış bir yola girdiniz ya da geçmeniz gereken yol kapalı. Böyle bir durumda cihaz hemen alternatif bir güzergah üretip sizi oraya yönlendiriyor. 
Navturk, şu an için Türkiye'deki 17 ilin dijital haritasını ayağınıza getiriyor; tüm Türkiye'nin kapsanmasıysa önümüzdeki dönemde gerçekleşecek. Navturk tarafından test amacıyla dergimize verilen cihazı üç gündür kullanıyoruz ve şu ana kadar ufak tefek sapmaların dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Navturk, konusunda kendi teknolojisine sahip üç şirketten biri. Uluslararası standartlara uygun üretim yapan şirket, yüzde yüz yerli sermayeyle kurulmuş ve 100 kişilik bir ekibe sahip. 50'si ArGe bölümünde çalışan bu kadro, bilgileri sürekli güncelleyecek ve yeni haritalar, satın almış olduğunuz cihazdaki hafıza kartına birkaç dakikada yüklenecek. Yani MP3 dinlemenize de olanak sağlayan bu cihaz sayesinde, artık trafikte yanlış yollara girmekle ya da yol sormakla vakit kaybetmeyeceksiniz. Bu sistemi Türkiye'ye kazandıran herkese sonsuz teşekkürler. 

Geçen hafta keyifli bir sohbet gerçekleştirdiğim Hyundai Assan Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu'nun Türkiye otomotiv sektörü ve Hyundai'nin bu sektördeki konumu hakkında yaptığı açıklamaları ilerleyen sayfalarda okuyabilirsiniz. 
Ancak Tarakçıoğlu'nun Türk basınında ilk kez OTOHABER Merkez Dergisi'ne yaptığı açıklama son derece çarpıcı: Kısa bir süre sonra Hyundai'nin Türkiye genelindeki tüm bayi teşkilatı ISO 9001 sertifikasına sahip olacak. Bence bu konuda bir ilki gerçekleştiren Hyundai Assan'ı kutlamak gerekiyor. 

Geçen haftaya iftar davetleri damgasını vurdu. Ramazan ayının önemli özelliklerinden biri olan "yemeklerde biraraya gelme" geleneği bu yıl da devam ediyor. Geçen hafta gerçekleşen Nissan, Navturk, Renault ve ODD iftarlarında gazetecilerle sektör yetkilileri biraraya geldiler. Bu keyifli sohbetlerde sektörün durumu konuşuldu ve biz otomobil gazetecilerine yeni haber konuları, yeni projeler çıktı. 

Türkiye binek otomobil pazarındaki liderliğini sekiz yıldır sürdüren Renault, ne hoş bir tesadüftür ki, Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'de ilk kez bir Grand Prix'nin düzenlendiği 2005 sezonunda şampiyon oldu. Hatırlanacağı gibi, ipi Takımlar Sıralaması'nda önde göğüsleyen Fransız üreticinin İspanyol pilotu Fernando Alonso da Brezilya Grand Prix'sinde adını en genç şampiyon olarak tarihe yazdırmıştı.

Bu yazı toplam 841 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim